Get Adobe Flash player

Aby usunąć odciski palców oraz inne ślady z architektonicznych elementów wykończenia, skutecznym i bezpiecznym środkiem jest zazwyczaj woda mydlana lub łagodny środek detergentowy.

Na rynku dostępne są firmowe środki czyszczące, które łączą łatwość czyszczenia z tworzeniem cienkiej warstewki dającej równy i gładki połysk. Te natryskiwane środki czyszczące usuwają istniejące już odciski palców i pozostawiają powierzchnię w takim stanie, który redukuje tendencję do odbijania odcisków palców w przyszłości. Po spryskaniu powierzchni należy ją wypolerować suchą tkaniną. Wasze najbliższe krajowe stowarzyszenie na rzecz rozwoju stosowania stali nierdzewnych będzie mogło doradzić Wam odpowiednie produkty dostępne na lokalnym rynku.

Stale nierdzewne o wykończeniu na połysk lustrzany mogą być czyszczone przy pomocy środków stosowanych do czyszczenia szkła, ale należy tutaj wybierać produkty nie zawierające chlorków.

Dla plam bardziej uciążliwych, skuteczne winny być łagodne domowe środki czyszczące w formie kremu. Winny one również skutecznie usuwać ślady wody oraz lekkie przebarwienia. Po oczyszczeniu należy usunąć pozostałości wodą (raczej odmineralizowaną lub destylowaną - można ją kupić w supermarketach, na przykład do prasowania i dla akumulatorów samochodowych) oraz wysuszyć, dla usunięcia smug i śladów wody. Nie należy stosować do mycia stali nierdzewnej proszków do szorowania, gdyż mogą one zostawić na powierzchni zadrapania.

Poważne plamy pochodzące z oleju lub smarów mogą być usuwane przy pomocy produktów opartych na alkoholu, łącznie ze spirytusem metylowym i alkoholem izopropylowym lub przy pomocy innych rozpuszczalników, takich jak aceton. Środki te nie stanowią niebezpieczeństwa dla własności antykorozyjnych stali nierdzewnej.

Przy stosowaniu rozpuszczalników należy zachować ostrożność aby nie rozprzestrzeniać zanieczyszczenia na powierzchniach stalowych, gdyż może ono być trudne do całkowitego usunięcia. Zaleca się aby stosować kilkakrotnie czysty rozpuszczalnik przy pomocy czystej, nie-rysującej tkaniny aż do usunięcia wszystkich śladów częściowo rozpuszczonych olejów lub smarów.
Farby i graffiti mogą być usuwane firmowymi środkami stosowanymi do usuwania powłok malarskich, opartymi na związkach alkalicznych lub rozpuszczalnikach. Należy unikać stosowania twardych skrobaków lub noży, gdyż można nimi zarysować podłoże ze stali nierdzewnej.

Powierzchnie bardzo zaniedbane mogą być czyszczone środkami do polerowania metali, takimi jak środki stosowane do czyszczenia elementów chromowanych (na przykład elementów wykończeniowych do samochodów). Ponadto, można stosować środki polerujące, stosowane do wykończenia lakierowanych elementów samochodowych. Należy tutaj zachować ostrożność, gdyż powierzchnie polerowane mogą ulec porysowaniu przez te środki.

Alternatywnie, można zastosować firmowe środki do usuwania zanieczyszczeń ze stali nierdzewnych, zawierające kwas fosforowy, wypłukać zdemineralizowaną wodą i wysuszyć. Zaleca się oczyścić w ten sposób całą powierzchnię elementu, aby uniknąć wrażenia braku jednolitości.

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zadania, należy upewnić się, że się otrzymało od dostawcy właściwe instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy i że są one w pełni zrozumiałe. W razie wątpliwości, należy zwrócić się o dalsze informacje.

Środki czyszczące, które NIE powinny być stosowane do stali nierdzewnych obejmują: środki zawierające chlorki, szczególnie te, które zawierają kwas solny, środki służące do bielenia podchlorynem nie powinny być stosowane do stali nierdzewnych, w wypadku ich przypadkowego zastosowania lub rozlania na powierzchni ze stali nierdzewnej, winny one być natychmiast spłukane dużą ilością świeżej wody, nie wolno stosować do stali nierdzewnych środków stosowanych do czyszczenia srebra .

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.